Velkommen til: Nyt site til nye aktiviteter

Hvis du læser dette, er der godt nyt: Vi har fået ny hjemmeside, der skal samle alle foreningens aktiviteter. Vi glæder os til at udbygge siden med events, rådgivning og nyheder.

Hvad er jeres problem?

Vi har flere problemer, som kollektivister og som forening – og vi håber på vores nye hjemmeside kan være en del af løsningen:

Hvad er planen?

Med det nye kollektivforeningen.dk kan vi samle vores aktiviteter ét sted. Det bliver en indgang til nyheder, rådgivning, inspiration, events og historie fra og for kollektiver. Planen er at udbygge sitet løbende og kunne samle erfaringer og gode kræfter fra kollektiver landet over. I den kommende tid skal vi finde ud af hvor vores frivillige bedst lægger kræfterne i og hvad et fremtiddigt medlemskab af foreningen skal betyde.

Kan jeg hjælpe?

Godt du spørger! Alle vores kræfter er frivillige – derfor har vi brug for hjælp på en række forskellige områder. Spørg dig selv og dine roomies, om i har følgende:

Kreative kræfter – har du billeder vi må låne af kollektiver, eller er du god til at tage dem? Kan du skrive, tegne eller læse korrektur? Ved du hvad der virker i et feed? Vi har brug for at gøre et indtryk på internettet og ude i byen.

Organisatoriske kræfter – har du styr på foreningsarbejde og hvordan man organiserer frivillige kræfter? Vil du hjælpe os med at finde ud af hvad et medlemskab skal indebære og hvordan vi giver folk noget at møde op til? Vi arbejder på at blive kollektivernes stemme i bred forstand – det kræver organisering!

Rådgivende kræfter – kan du give kollektiver kvalificeret hjælp til husmødet, beboersammensætningen, vedtægterne eller lejekontrakten? Forstår du hvad kollektivbevægelsen har brug for, når journalister og politikere spørger? Vi skal kunne formidle vores vejledning og visioner til kollektivister og den store offentlighed.

Der er nok at tage fat på for kollektivforeningen, så bland dig endelig. Du er også meget velkommen til bare at kigge med her på siden, når den vokser. Vi glæder os!